Jestem buntownikiem

/
0 komentarzy
/
4/11/2018                                  Byłam w 6stej klasie podstawówki. Wtedy jeszcze namiętnie słuchałam Ace of Base i Kim Wilde, a u moich braci w pokoju wisiał już olbrzymi plakat Ediego. Później wpadł mi w ręce dwupak Guns N' Roses, do ucha wybiórczo wpadały kawałki Europe, a gdzieś w odchłani mieszkania, w tle, leciał Yngwie Malmsteen Angels of love. Tak się to właśnie zaczęło. To była muzyka, która jak żadna inna, wyzwalała we mnie tyle emocji, że czułam, iż ten romans będzie trwał już na zawsze. Kiedy odkrywałam kolejne, kultowe zespoły lat 70, 80 i 90-tych przesiąkałam nie tylko muzyką, ale również tą całą zbuntowaną ideologią, którą wieńczył oczywiście odpowiedni strój. O ile ekscentryczność takich zespołów jak Twisted Sister, Quiet Riot czy KISS nie budziła mojego entuzjazmu, to klasyka, czyli ramoneska, jeansy i ciężkie buty, których synonimem w 1953 stał się Marlon Brando podbiła moje serce od razu. 


źródło pinterest.com

Johnny, główna postać grana przez Marlona Brando w filmie Dziki, był liderem gangu motocyklowego Black Rebels. Od czasów tej ekranizacji jego ubiór, czyli kultowa, motocyklowa kurtka stał się synonimem buntu, który w późniejszych latach przypisywany był motocyklistom, punkom i muzykom rockowym. Wielkim popularyzatorem kurtki był także James Dean, który stworzył kultową kreację w Buntowniku bez powodu, oraz Elvis Presley, który jako prawdziwy miłośnik motocyklów z krwi i kości był także jej wiernym wielbicielem. Na te lata przypada również początek powstawania subkultury Greaserów. Ich nazwa pochodzi od angielskiego słowa grease czyli natłuszczać, naoliwiać i odnosi się do charakterystycznej dla nich fryzury zaczesanej do tyłu na brylantyne. Ich kultowy wizerunek, czyli kurtka zarzucona na biały t-shirt, ciężkie buty i jeansy najlepiej obrazuje musical Grease. Młodzi, gniewni i zbuntowani.


Nieco póżniej narodzili się również pierwsi rockersi, subkultura lat 1958-1965, która funkcjonował głównie w Stanach i Wielkiej Brytani. Swoją nazwę zaczerpneli od rock'n'rolla który w ówczesnych czasach był mocno na cenzurowanym. Rockersi utożsamiali się z buntem wobec społecznych konwencji i wszelkich norm. Żyli pod prąd epatując siłą i agresją. Ich charakterystyczny, buntowniczy wygląd inspirowany był rówież postacią stworzoną przez Marlona Brando, oraz Jamesa Dean'a. Spójrzcie na te fotografie, czyż nie są wspaniałe. Mimo, że Rockersi nie okryli się dobrą historią, dali początek pewnej modzie, która mimo, że w dzisiejszych czasach jest już mocno skomercjalizowana, dalej nosi echo tamtych lat, powiadam Wam to Ja, dziewczyna Harleyowca. 


źródło pinterest.com


Jak widać prym wiedzie skórzana kurtka, której nowy wymiar nadała złożona w 1974 punk rockowa kapela The Ramones. Sama kurtka została wymyślona już w 1928 przez Irvinga Schott'a, który został poproszony o zaprojektowanie kurtki dla motocyklistów. Jej pierwotna nazwa Perfecto (to właśnie model Perfecto 618 nosił Marlon Brando w Dzikim) niestety się nie przyjęła i dopiero w latach 70-tych dzięki członkom zespołu The Ramones, dla których kurtka była nieodłączym elementem ubioru, do tego stopnia, że wręcz stała się ich głównym znakiem rozpoznawczym,  została  ramoneską.
źródło pinterest.com


Z biegiem lat kurtka stawała się coraz bardziej popularna. W 1987 pojawił się w niej Michael Jackson na okładce krążka "Bad, a w 1988 Madonna w kultowej kurtce staje przed obiektywem Herb'a Rittsa. Natomiast do wielkiego świata mody kurtka weszła za sprawą francuskiego projektanta Jean Paul Gaultier'a, który w swojej kolekcji z 2009 roku inspirował się właśnie bikerami, punkami i rockersami. 


źródło pinterest.com

Jean Paul Gaultier
źródło elle.comDzisiaj ciężko byłoby sobie wyobrazić obecną modę bez kultowej ramoneski. Noszona przez muzyków, celebrytów, motocyklistów, przedstawicieli różnych subkultury, jak również lansowana na światowych wybiegach. Pojawia się w ofercie sieciówek, a także na łamach kolorowych magazynów. I chociaż miksowana i interpretowana jest na wiele sposób, dalej jest synonimem buntu i niezależności, który po wsze czasy pozostanie już kojarzony z bikerami i rockandrollem. 
Saint Laurent fall 2014 Ready-to-wear
źródło voque.com
Saint Laurent fall 2015 Ready-to-wear
źródło voque.comIsabel Marant fall 2010 Ready-to-wear
źródło voque.com
Phillip Lim Fall Winter 2013/2014
źródło pinterest.comAnthony Vaccarello Fall 2013 Ready-to-wear
źródło voque.com

1 /2 / 3
Podobne posty:

Brak komentarzy: