Moher

/
0 komentarzy
/
4/10/2014


               Komunikacja miejska jest idealnym miejscem do wszelkich badań socjologicznych. Jadąc wczoraj autobusem w godzinach południowych, średnia wiekowa przeciętnego pasażera wynosiła 60lat. Korzystając z tej okazji wykonałam telefon do mojej mamy (w autobusie jest hałas, zatem trzeba mówić głośno:) informując ją, iż niedaleko mojego miejsca zamieszkania znajduję się Sala Królestwa (mama jest świadkiem Jehowy, a Sala Królestwa to miejsce, w którym odbywają się ich zebrania). Tak jak założyłam w autobusie zawrzało. Moherowe spojrzenia rządne mojej krwi przeszyły mnie na wylot od stóp do głów. Słychać było szepty, złowieszcze pomrukiwania, a ja poczułam siarczysty policzek na twarzy wymierzony ręką katolickiej moralności.
              Denerwuję mnie szufladkowanie chociaż do pewnych społecznych norm i tak przynależymy w mniejszym bądź większym stopniu. Nie oznacza to, że z zasady musimy spełniać jakieś określone warunki. Dla nas jest to oczywiste, dla świata niekoniecznie. Świat przybiera swoje standardy nie zawsze zgodne z naszą oceną rzeczywistości. Ciężko jest być indywidualistą w świecie konwencji, ciężko jest być w mniejszości w świecie, w którym to liczniejsza grupa ma siłę. W teorii mamy prawo do wolności, do emanacji siebie na swój własny sposób, jednak w praktyce musimy o tę wolność walczyć każdego dnia. Pytanie, czy sami też pozwalamy na tę wolność innym?
           Często bywa tak, że każdego, kto na nas krzywo spojrzy, również sami klasyfikujemy, jak ja w powyższym tekście, używając pejoratywnego przymiotnika "moherowe". Zatem czy można mieć ciastko i zjeść ciastko? Uprzedzenie ciężko zlikwidować uprzedzeniem, bo od zawsze wiadomo, że rude jest wredne, skąpy jest Żyd, a Polak to złodziej i pijak. Sama się przyłapałam na takim myśleniu, więc humanitarnie poskromiłam swoje zaściankowe animozje i wysiadając uśmiechnęłam się do wszystkich... "szczęść boże drogie babcie, ja z wyznaniem mojej mamy nie mam żadnego problemu, a Wy?:)

P.S Znikamy na dwa tygodnie, taki mały urlopik:)
 płaszcz, spodnie, top -SH
photo Zielony Wąż

plener Stary Będzin


Podobne posty:

Brak komentarzy: